top of page

pt., 10 maj

|

Teatr Druga Strefa

CALIGULA 2.0 | tragikomedia

Tragikomedia o wojnie. W Europie. W naszych czasach.

CALIGULA 2.0 | tragikomedia
CALIGULA 2.0 | tragikomedia

Czas i lokalizacja

10 maj 2024, 19:00 CEST

Teatr Druga Strefa, Magazynowa 14A, 02-652 Warszawa

O wydarzeniu

>>>> KUP BILET >>> KUP BILET >> KUP BILET > KUP BILET

Minęły dwa, albo dwadzieścia lat rządów cesarza Kaliguli, trudno powiedzieć ile na pewno. Czas dłuży się niczym oczekiwanie na wizytę u dentysty, gdy czeka nas bolesne usuwanie zęba. Kaligula się nudzi. Czego może jeszcze pragnąć jeden z najbogatszych i najpotężniejszych ludzi na świecie? Posiadanie ponad 700 wozów (co prawda jeszcze nie wynalezionych), wzbudzające strach kochanki i całkowita kontrola nad bogatym kontynentem nie wystarczają, by zapisać się w historii jako największy tyran i imperator.

Rozwiązaniem wydaje się specjalna operacja imperialna mająca na celu przejęcie sąsiedniego kraju, wsparta sprawnie działającą i kreatywną machiną propagandową. Tymczasem skorumpowani oligarchowie nerwowo krążą wokół klatki z lwami, klaszcząc gladiatorom, a generałowie armii bacznie obserwują swoje tyły w obawie przed kulami z pistoletów „Gurza” kalibru 9 mm (również nieistniejących w owym czasie). Czy Kaligula utrzyma się u władzy, podczas gdy jego imperium powoli zaczyna brakować żywności i mięsa armatniego? A może czeka go ostatni zachód słońca, a jedynym towarzyszem będzie jego ulubiony koń, świeżo mianowany senatorem – Incitatus?

Najnowsza sztuka Rolfa Almego, z międzynarodową obsadą z Ukrainy, Polski, Australii i Norwegii, reinterpretuje trwający konflikt na Ukrainie. Alme, znany ze swojego reżyserskiego stylu polegającego na wykorzystywaniu i „przepisywaniu” mitów i opowieści starożytnych, by komentować i oświetlać współczesność, w „Kaliguli 2.0” posługuje się postacią Kaliguli i starożytnym Rzymem jako ramami do zbadania Rosji pod rządami Putina i tematu jego wojny, przynoszącej niekończące się cierpienie i dalekosiężne geopolityczne konsekwencje. „Kaligula 2.0” opowiada historię społeczeństwa opartego na strachu i inwigilacji, poruszając się pomiędzy przeszłością a teraźniejszością, gdzie totalitarny system cesarza powoli rozpada się w wyniku niekończących się wojen i międzynarodowych sankcji. Tyraniczny cesarz Kaligula na zawsze pozostanie symbolem władcy absolutnego.

Obsada:

Caligula - Piotr Misztela 

Milonia - Elisabeth Dahl

Asinius - Christian Hestø

Cassius - Tyrone Douglas

Okrainia - Anna Darmoriz 

Autor tekstu i reżyser Rolf Alme

Muzyka Christian Hestø

Premiera 5, 6 marca 2024 w Salt Art & Music Oslo

Spektakl grany jest w języku angielskim z polskimi napisami.

Projekt współfinansuje Miasto st. Warszawa w ramach zadania "Teatr Druga Strefa 2024 - Premiery, Spektakle, Wydarzenia"

Udostępnij to wydarzenie

bottom of page