top of page

śr., 23 cze

|

Warszawa

Communications | Wernisaż wystawy Rafała Piesliaka

Rafał Pesliak (ur. 1983) jest absolwentem Wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych w dziedzinie rzeźby i jego prace są prezentowane na wystawach od 2003 roku.

Rejestracja jest zamknięta
Zobacz inne wydarzenia
Communications | Wernisaż wystawy Rafała Piesliaka
Communications | Wernisaż wystawy Rafała Piesliaka

Czas i lokalizacja

23 cze 2021, 20:00 – 22:00

Warszawa, Magazynowa 14A, 02-652 Warszawa, Polska

O wydarzeniu

Rafał Piesliak 

COMMUNICATIONS

Prace  Rafała Piesliaka można podzielić na czasokresy, w których artysta  poświęca całą swoją twórczą energię na rozwój określonego tematu. W  wyniku tych cykli tematycznych dzieła tworzone przez rzeźbiarza stają  się swego rodzaju kontynuacją i są ze sobą ściśle powiązane  koncepcyjnymi wątkami. Jednym z najważniejszych tematów pracy Piesliaka,  będący przedmiotem jego szeroko zakrojonych badań, jest współzależność  stanu psychicznego i emocjonalnego człowieka z otaczającym go  środowiskiem. Rzeźbiarz często wykorzystuje codzienne źródła światła  jako narzędzia do przedstawienia stanu emocjonalnego, a także do  przekształcenia atmosfery. Poszczególne indywidualne obiekty, które  tworzy autor, mogą być wizualnie powiązane i identyfikowane, ale są  również częścią całej instalacji reprezentujących te same tematy  stwarzając tym samym nowe doświadczenie dla obserwatora.

Wystawa  COMMUNICATIONS jest kolekcją rzeźbiarskich prac z kilku serii  Piesliaka, które są splecione konceptualnymi odniesieniami do tematów  syntezy, pamięci i połączenia. Część prezentowanych obiektów tworzona  jest przy użyciu potłuczonych porcelanowych naczyń związanych z różnymi  okresami i kontekstami kulturowymi. W oparciu o japońską tradycyjną  technikę naprawy potłuczonej ceramiki „Kintsugi”, artysta nadaje  przedmiotom nowe życie. Porozbijane kawałki współgrają ze sobą,  nawiązując do utraconego pochodzenia kulturowego, i jednocześnie  odradzając się jako nowe rzeźbiarskie dzieło. Stosując tę ​​technikę  Rafał Piesliak poddaje w wątpliwość pojęcia nowości, estetyki, tradycji i ludzkiego doświadczenia. Niektóre  z tych rzeźbiarskich dzieł tworzą kształty anten i wież telewizyjnych  związanych z rozwojem technologii komunikacyjnych i ich wpływem na życie  ludzkie. Wynalezienie radia w XIX wieku, a później telewizji,  przyspieszyło przepływ informacji, a dzisiejsze wszechobecne  połączenia internetowe udostępniają nowe sposoby komunikacji. Artysta  rozważa jak zmieniły się najnowsze technologie, które wciąż się  rozwijają a tym samym zmieniają życie społeczne oraz jaki mają wpływ na  wzajemne powiązania ludzi, które od wieków oparte są na autentycznej  komunikacji kulturalnej.

Rafał  Pesliak (ur. 1983) jest absolwentem Wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych w  dziedzinie rzeźby i jego prace są prezentowane na wystawach od 2003  roku. Artysta miał dziewięć pokazów indywidualnych i jego rzeźby są  również częścią wystaw zbiorowych we Włoszech, w Niemczech, na Ukrainie,  Łotwie, w Polsce i na Litwie. W 2010 roku został odznaczony państwową  nagrodą Zasłużony Kulturze Polskiej. Piesliak rozwija działalność  twórczą w dziedzinie sztuk wizualnych, rzeźby, grafiki i teatru.  Pracuje również jako scenograf i bierze udział w przedstawieniach  teatralnych.

WSTĘP WOLNY

Działalność Teatru Druga Strefa współfinansuje Urząd m. st. Warszawy

Udostępnij to wydarzenie

bottom of page