top of page

pt., 10 gru

|

Teatr Druga Strefa

GŁUPIONKA JEZUSOWA | Pożegnanie z tytułem

"Nie miłość a nienawiść w sercach"

Sprzedaż biletów zakończona
Zobacz inne wydarzenia
GŁUPIONKA JEZUSOWA | Pożegnanie z tytułem
GŁUPIONKA JEZUSOWA | Pożegnanie z tytułem

Czas i lokalizacja

10 gru 2021, 20:00

Teatr Druga Strefa, Magazynowa 14A, 02-652 Warszawa

O wydarzeniu

GŁUPIONKA JEZUSOWA

#moralitet 

Moralitet – gatunek dramatyczny o tematyce religijnej, ukształtowany w XIV wieku na północy Europy. Moralitety ukazywały dzieje jednostkowego bohatera, wybierającego pomiędzy złem a dobrem, potępieniem a zbawieniem.

Bohater moralitetu pozbawiony był wszelkich cech jednostkowych,  narodowych.  Przesłanie miało być uniwersalne, moralitety unikały więc wszelkich  konkretów, zarówno w określeniu miejsca akcji, jak i konstrukcji  bohatera.

Akcja sztuki rozgrywa się w kościele w małym mieście. Bohaterką dramatu jest Maria, zwana Głupionką. Kobieta uchodzi za osobę głupią, być może  upośledzoną umysłową. Głupionka jest pośmiewiskiem małomiasteczkowego  środowiska. Kilka lat temu wyszła za mąż za Józka, który zaraz po  ślubie zginął w wypadku samochodowym. Od tego czasu Głupionka żyje samotnie, na skaju nędzy. Proboszcz Karpik okazjonalnie zatrudnia ją do  sprzątania kościoła. Głupionka twierdzi, że jej wiara się wypaliła i że Bóg ją zbyt mocno doświadczył zabierając jej  ukochanego Józka. Pewnego  dnia, kiedy Głupionka sprząta kościół, Jezus wiszący dotychczas  spokojnie nad ołtarzem budzi się i prosi kobietę, żeby pomogła mu zejść z  krzyża... 

Autor: Radosław Figura. Reżyseria, scenografia i muzyka: Sylwester Biraga. Występują: Borys Jaźnicki, Aleksandra Kowalczyk, Karol Stępkowski, Maciej Zuchowicz. Współpraca produkcyjna: Małgorzta Dyoniziak, Attila Horvath, Edyta Dominiak. Realizacja techniczna: Eligiusz Baranowski, Michał Cieślak. Plakat: Jan Wawrynkiewicz. Foto: Piotr Leczkowski.

Prapremiera LISTOPAD 2020 |  Premiera 25, 26 czerwca 2021

Czas trwania 95 minut. 

Działalność Teatru Druga Strefa współfinansuje Urząd m. st. Warszawy

Bilety

  • BILET NORMALNY

    70,00 zł
    Podatek: Zawiera VAT8%
    Sprzedaż zakończona

Suma

0,00 zł

Udostępnij to wydarzenie

bottom of page