top of page

sob., 16 lip

|

Teatr Druga Strefa

KICIA KOCIA | performance operowy Eleny Shevchenko-Mikhalovskiej

Ja jestem Kicia Kocia. Odwrotność bezrobocia.

Rejestracja jest zamknięta
Zobacz inne wydarzenia
KICIA KOCIA | performance operowy Eleny Shevchenko-Mikhalovskiej
KICIA KOCIA | performance operowy Eleny Shevchenko-Mikhalovskiej

Czas i lokalizacja

16 lip 2022, 20:00

Teatr Druga Strefa, Magazynowa 14A, 02-652 Warszawa

O wydarzeniu

KICIA KOCIA #operawgarazu #oneandonly

performace operowy na podstawie monoopery Eleny Shevchenko-Mikhalovskiej pt: KABARET KICI KOCI

„To jest wszystko Kabaret Kici Koci. Jak powstał Kabaret Kici Koci – zupełnie nie chcąc, a może chcąc, tylko moja podświadomość czekała na okazję teatralną. Teatralną – to znaczy teatralno-aktorską, że pisać – to od razu można wykonywać, dlatego ja obrażony nie chodzę do teatru. Była w moim towarzystwie, jest nadal, pewna poetka. Chciałem ją nastraszyć, trochę jej zrobić na złość i powiedzieć jej, że jest druga poetka w tym towarzystwie. No pomyślałem – kto? – Kicia Kocia. Ale jak ja jej?... aha... No to ja przyjdę do tej znajomej poetki zaprzyjaźnionej, powiem że Kicia Kocia pisze wiersze, ale jaki dowód na to? Muszę napisać te wiersze. Wiec, zacząłem przymierzać, jakie wiersze Kicia Kocia. No chyba takie piosenki, z dużej litery pisane i śpiewane. No i zacząłem się bawić, no i rozbawiłem się, aż wyjechałem tramwajem na Bielany i tam chodziłem po lesie i śpiewałem, przymierzałem te teksty. Potem narosły inne. Potem powstała Kicia Kocia stanu wojennego, znaczy z epoki strajku, potem stanu wojennego itd”.  Miron Białoszewski

Wykonawczynie: 

Elena Shevchenko-Mikhalovska - piano

Alexandra Malatskovskaya - mezzosopran

Milaniya Medvedeva - taniec

Alina Velcheva - taniec 

Muzyka i libretto: Elena Shevchenko-Mikhalovska

Libretto na podstawie tekstów Mirona Białoszewskiego

Koncepcja: Sylwester Biraga

Choreografia: Kamil Wawrzuta

Kilka słów o twórczyni monoopery Kabaret KICIA KOCIA

dr sztuki Olena Shevchenko-Mikhalovska, pianistka i kompozytorka. Urodziła się w 1988 r. w Charkowie na Ukrainie, przygodę z muzyką rozpoczęłam w wieku 9 lat. Ukończyła Studia magisterskie na Charkowskim Narodowym Uniwersytecie Sztuki im. I.P.Kotlarewskiego (kierunek – kompozycja i fortepian). W 2013 r. wygrała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Polski GAUDE POLONIA, od tego czasu mieszka w Polsce.

24.11.2021 obroniła przewód doktorski z kompozycji pt.: „Kameralna mono-opera Kabaret Kici Koci na mezzosopran, chór i zespół instrumentalny w świetle inspiracji muzycznych i pozamuzycznych” pod kierownictwem prof, dr honoris causa Zygmunta Krauze na Akademii Muzycznej im. G.i K. Bacewiczów w Łodzi (recenzenci – prof. dr hab. Agata Zubel oraz dr hab. Monika Kędziora).

W twórczym dorobku kompozytorskim znajdują się m.in: kameralna mono-opera Kabaret Kici Koci, oparta na teksty M.Białoszewskiego, koncert fortepianowy, podwójny koncert na wiolończelę i fortepian z orkiestrą symfoniczną, utwory orkiestrowe, kameralne, fortepianowe, muzyka do filmu oraz spektakli teatralnych (m.in. „Mój dziadek był wiśnią” na zamówienie Połtawskiego Akademickiego Teatru Lalek, reż. Iryna Tsypina, który zwyciężył w ogólnoukraińskim przeglądzie-konkursie teatrów lalek „UNIMA-Ukraina” w nominacji „Najlepsza oryginalna muzyka do spektaklu”; Art-Projekt „Kino-symfonia” – muzyka na orkiestrę symfoniczną do filmu niemego z 1926 roku „Jagoda miłości”, reż. Aleksander Dowżenko, na zlecenie charkowskiego krytyka filmowego Wołodymyra Mysławskiego itp.)

Olena jest laureatką wielu międzynarodowych oraz ogólnoukraińskich konkursów i festywali; przez dwa lata otrzymywała Stypendium Prezydenta Ukrainy. Jej muzyka wykonuje się na takich festywalach jak: „Łódź miastem kobiet”, „MUSICA MODERNA” (Łódź), XXIII Międzynarodowy Studencki Festywal Folklorystyczny (Katowice), „Muzyczne premiery sezonu” (Kijów), „Charkowskie Assambleje” (Charków), „Młodzi kompozytorzy Ukrainy” (Lwów),

„Międzynarodowe Forum Muzyka młodych” (Kijów) itd. Współpracuje z Międzynarodową Fundacją im. Artura Rubinsteina w Łodzi, Teatrem Wielkim w Lodzi, Łódzkim Teatrem Piosenki. Muzyka Oleny brzmi m.in. w takich salach jak Filharmonia Kijowska oraz Charkowska, Narodowy Teatr Opery i Baletu Skhid-Opera w Charkowie, Polskie Centrum Kultury im. I.J.Paderewskiego w Brukseli, Sala balowa Muzeum miasta Łodzi, Sala balowa Akademii Muzycznej w Łodzi itd. Utwory Oleny wykonują m.in. takie zespoły muzyki współczesnej jak Ricochet i Ensemble Nostri Temporis (Kijów) oraz Skhid OPERA Ensemble (Charków). Jako solistka-pianistka oraz wykonawca własnych utworów współpracuje z Młodzieżową Akademicką orkiestrą symfoniczną Słobożańską, Orkiestrą Kameralną Carkowskiego Uniwersytetu Sztuki, oraz dyrygentami: Patrycją Pieczarą, Yurijem Yakovenko, Sergiiem Gorkushą itd.

Olena jest pomysłodawcą i współorganizatorem trzech Międzynarodowych Młodzieżowych Festiwali Kompozytorów i Wykonawców „Dni nowej muzyki” w Charkowskim Narodowym Uniwersytecie Sztuki im. I  P. Kotlarewskiego w 2010, 2012, 2014 r., które zebrali uczęstników m.in. z Polski, Austrii, Chorwacji, Japonii itd. Od 2019 r. – członek Narodowego Związku Kompozytorów Ukrainy. W 2020 r. – przejęta do Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich.

WSTĘP WOLNY | Spektakl dla widzów 15+

Działaność Teatru Druga Strefa współfinansuje Miasto st. Warszawa

Bilety

  • WSTĘP WOLNY

    0,00 zł
    Sprzedaż zakończona

Suma

0,00 zł

Udostępnij to wydarzenie

bottom of page