top of page

FIN DE...

Sylwester Biraga powraca po dziesięciu latach ze swoim autorskim spektaklem „Fin de...", którego nowa premiera w języku ukraińskim i rosyjskim odbyła się na XXVI Międzynarodowym Festiwalu „Słowiańskie Spotkania Teatralne” w Czernichowie na Ukrainie. W 2009 roku spektakl otrzymał nagrodę "Coupe de Coeur" na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Avignonie oraz w czerwcu tego roku nagrodę za ПЛАСТИЧНЕ ВИРІШЕННЯ ВЫСТАВЫ na III Międzynarodowym Festiwalu AndriyivskyFest w Kijowie.

Sztuka jest próbą ukazania zawiłych zależności pomiędzy człowiekiem wyrządzającym krzywdę - katem a tym, kto jest poddawany tej krzywdzie - ofiarą. Chirurgiczna analiza relacji międzyludzkich obu stron. Badanie relacji, które zasadzają się na krzywdzie, kłamstwie, lęku, braku jakichkolwiek wartości w bezdusznym i pędzącym do przodu świecie, gdzie powoli zaczyna brakować miejsca na dobroć, słabość, przywiązanie. Spektakl przestrzega, uczula, zmusza do refleksji i zachęca do przeanalizowania swej własnej hierarchii wartości życiowych.

Z recenzji:
W "Fin de..." Sylwester Biraga ukazuje bardzo ponury obraz naszych czasów, jednak czyni to w sposób błyskotliwy, perfekcyjnie wykorzystując wszystkie środki współczesnej reżyserii scenicznej. Oszczędność na poziomie werbalnym pozwala wysunąć na pierwszy plan grę ciałem, co znakomicie uzupełnia tezę o zaniku międzyludzkiej komunikacji i kryzysie wartości, które ustępują pierwotnym instynktom i odruchom warunkowym. W konsekwencji następuje proces dehumanizacji współczesnego człowieka, prowadzący go do zagłady.
Muzyka, dźwięk, choreografia, wykorzystanie przestrzeni scenicznej, sylwetki postaci, gesty, mimika - wszystkie te elementy - konkretne, a zarazem przesycone znaczeniem - wzajemnie się uzupełniają, dając w rezultacie przedstawienie spójne, a jednocześnie surowe; porywające, a jednocześnie skłaniające do refleksji. (Alain Schetrit "Midi Libre")

Scenariusz, reżyseria i choreografia: Sylwester Biraga
Występują: Halina Chrobak, Natalia Maria Wojciechowska, Sylwester Biraga, Piotr Duda, Paweł Ferens.

Technika: Eligiusz Baranowski
Koordynacja pracy: Edyta Dominiak-Onichimowska, Attila Horvath

 

Premiera francuska 7 lipca 2009 Pulssion Theatre, Avignon, Francja
Premiera ukraińska 20 października 2018 Teatr im. T. Szewczenki, Czernichów, Ukraina

Działalność Teatru Druga Strefa współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa

bottom of page