top of page

czw., 02 lut

|

Warszawa

CZŁOWIEK - wernisaż wystawy rzeźb Jerzego Łazewskiego

Wernisaż rozpoczniemy spektaklem Siedem nieb patriarchy Henocha w wykonaniu Jerzego Łazewskiego

Rejestracja jest zamknięta
Zobacz inne wydarzenia
CZŁOWIEK - wernisaż wystawy rzeźb Jerzego Łazewskiego
CZŁOWIEK - wernisaż wystawy rzeźb Jerzego Łazewskiego

Czas i lokalizacja

02 lut 2023, 20:00 – 22:00 CET

Warszawa, Magazynowa 14A, 02-652 Warszawa, Polska

O wydarzeniu

CZŁOWIEK - wernisaż wystawy rzeźb Jerzego Łazewskiego

O wystawie

Twórczość rzeźbiarska Jerzego Łazewskiego to prace wykonane z gliny szamotowej i kamienia. Tematyka rzeźb ogniskuje się wokół postaci człowieka. Są to przede wszystkim głowy i popiersia, ale także całe sylwetki kobiet i mężczyzn zastygniętych w tajemniczych, czasem nieco teatralnych pozach. W imaginarium twórczym pojawiają się również zwierzęta, które sprowadza do uproszczonych kształtów. 

Artysta sięga również po abstrakcyjne formy, które poprzez tytuł naprowadzają wyobraźnię widza. Duża część prac pochodzi z cyklu W labiryncie Minotaura, który realizuje nieustannie od kilkunastu lat. I co ciekawe, ten motyw mitologiczny wydaje się wciąż żywy i niewyczerpany. Może dlatego, że łączy dwa światy ludzki i zwierzęcy. Dwa przenikające się żywioły, które najbardziej frapują artystę. Prezentowane rzeźby powstały w pracowni kierowanej przez Annę Wszyndybył oraz na plenerach rzeźbiarskich w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

O spektaklu Siedem nieb patriarchy Henocha

Monodram Jerzego Łazewskiego, którego podstawą jest apokryf - tzw. Słowiańskiej Księgi Henocha jest prezentację podróży biblijnego patriarchy do siódmego nieba. Apokryf ten to żydowski tekst początków naszej ery, czasu

życia i działalności Jezusa, zachowany jednak tylko w słowiańskim przekładzie z X wieku i bardzo ważny dla Kościoła Wschodniego, szczególnie jego ikonologii. Ten niesamowity wizyjny tekst, pełen fascynujących opisów, jest znakomitym materiałem dramatycznym – patriarcha Henoch sam bowiem opowiada swoją wędrówkę przez siedem niebios. Obrazy te aż prosiły się o ich wizualizację w jakimś medium plastycznym. Tradycyjnie było to malarstwo ikon. Jako artysta, Jerzy Łazewski zajmuje się również rzeźbą, przenosi je na inny środek wyrazu – ceramikę. Aktor prezentuje własnoręcznie wykonane ikony ceramiczne, które stanowią główny element scenograficzny tego przedstawienia. Opowieść o Henochu jest pretekstem do głębszej refleksji nad najważniejszymi problemami moralnymi. Temat ten traktowany jest jako ważny mit naszej kultury i pasjonujący przekaz niezwykłych przygód patriarchy Henocha: od wizji aniołów, którzy go porywają do tronu Bożego, gdzie otrzymuje wgląd w księgi

niebiańskie, aż po scenę pouczenia ludzi przez Najwyższego na temat tajemnic świata.

opracowanie tekstu i scenografia: Jerzy Łazewski

opieka artystyczna: Szczepan Szczykno

kostiumy: Hanna Mrozowska

konsultacje naukowe i artystyczne: prof. Paweł Janiszewski, Anna Wszyndybył

występuje: Jerzy Łazewski

O artyście

Jerzy Łazewski - absolwent Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie, a gdzie obecnie wykładowcą. Pracuje zarówno w teatrze jak i przed kamerą. Ważniejsze role to: Orcio w Nie-Boskiej komedii Z. Krasińskiego, reż. M. Prus; Książę Myszkin w Czterech komediach równoległych wg F. Dostojewskiego reż. J. Grzegorzewski; Konrad w La Bohème wg Wyzwolenia St. Wyspiańskiego, reż. J. Grzegorzewski; Telemak w Powrocie Odysa St. Wyspiańskiego, reż. Sz. Szczykno; Peter w Zabawnych grach wg Funny games P. Heneken reż. A. Sajnuk; Ksiądz Piotr/ Guślarz w Dziadach A. Mickiewicza reż. Sz. Szczykno; Szaman i Anhelli w Anhellim J. Słowackiego reż. Sz. Szczykno; Jezus w filmie Faustyna reż. J. Łukaszewicz; Henrich von Kleist w filmie Drugi brzeg, reż. M. Łazarkiewicz; Don Carlos w Don Carlosie F. Schillera, reż. L. Adamik; Kleant w Chorym z urojenia Moliera reż. K. Lang; Richard w Pająku H. Eversa reż. M. Treliński. Seriale : Żegnaj Rockeffeler, Magda M, Boża podszewka, Na dobre i na złe, Plebania, Barwy szczęścia. Zdobył pierwszą nagrodę na WROSTIA za monodram Dwa razy dwa cztery, czyli wszystko, co piękne i wzniosłe wg opowiadań F. Dostojewskiego. W 2017 stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dziedziny teatru. W ramach stypendium zrealizował autorski spektakl Siedem nieb patriarchy Henocha. Autor trzech książek z dziedziny dykcji. Należy do grupy artystycznej Nowa Ikona, w ramach której uczestniczył w wielu wystawach w kraju i zagranicą. Głównie zajmuje się rysunkiem i rzeźbą ceramiczną.

Teatr Druga Strefa - Foyer | Wernisaż 2 lutego 2023 | Wystawa od 2 lutego do 23 kwietnia 2023

Uwaga

Wernisaż rozpoczynamy pokazem spektaklu Siedem nieb patriarchy Henocha o godz.20.00 - prosimy o punktualne przybycie na wydarzenie.

Wstęp wolny!

Jeśli masz ochotę to wesprzyj naszą działalność dowolną kwotą - kupując bilet cegiełke na wydarzenie!

Bilety

  • CEGIEŁKA NA TEATR

    Dziękujemy za wsparcie!

    Płać, ile chcesz
    Sprzedaż zakończona

Suma

0,00 zł

Udostępnij to wydarzenie

bottom of page