Teatr Druga Strefa - więcej niż teatr!
czw., 02 lut
|Warszawa
CZŁOWIEK - wernisaż wystawy rzeźb Jerzego Łazewskiego
Wernisaż rozpoczniemy spektaklem Siedem nieb patriarchy Henocha w wykonaniu Jerzego Łazewskiego
Czas i lokalizacja
02 lut 2023, 20:00 – 22:00 CET
Warszawa, Magazynowa 14A, 02-652 Warszawa, Polska
O wydarzeniu
CZŁOWIEK - wernisaż wystawy rzeźb Jerzego Łazewskiego
O wystawie
Twórczość rzeźbiarska Jerzego Łazewskiego to prace wykonane z gliny szamotowej i kamienia. Tematyka rzeźb ogniskuje się wokół postaci człowieka. Są to przede wszystkim głowy i popiersia, ale także całe sylwetki kobiet i mężczyzn zastygniętych w tajemniczych, czasem nieco teatralnych pozach. W imaginarium twórczym pojawiają się również zwierzęta, które sprowadza do uproszczonych kształtów.
Artysta sięga również po abstrakcyjne formy, które poprzez tytuł naprowadzają wyobraźnię widza. Duża część prac pochodzi z cyklu W labiryncie Minotaura, który realizuje nieustannie od kilkunastu lat. I co ciekawe, ten motyw mitologiczny wydaje się wciąż żywy i niewyczerpany. Może dlatego, że łączy dwa światy ludzki i zwierzęcy. Dwa przenikające się żywioły, które najbardziej frapują artystę. Prezentowane rzeźby powstały w pracowni kierowanej przez Annę Wszyndybył oraz na plenerach rzeźbiarskich w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.
O spektaklu Siedem nieb patriarchy Henocha
Monodram Jerzego Łazewskiego, którego podstawą jest apokryf - tzw. Słowiańskiej Księgi Henocha jest prezentację podróży biblijnego patriarchy do siódmego nieba. Apokryf ten to żydowski tekst początków naszej ery, czasu
życia i działalności Jezusa, zachowany jednak tylko w słowiańskim przekładzie z X wieku i bardzo ważny dla Kościoła Wschodniego, szczególnie jego ikonologii. Ten niesamowity wizyjny tekst, pełen fascynujących opisów, jest znakomitym materiałem dramatycznym – patriarcha Henoch sam bowiem opowiada swoją wędrówkę przez siedem niebios. Obrazy te aż prosiły się o ich wizualizację w jakimś medium plastycznym. Tradycyjnie było to malarstwo ikon. Jako artysta, Jerzy Łazewski zajmuje się również rzeźbą, przenosi je na inny środek wyrazu – ceramikę. Aktor prezentuje własnoręcznie wykonane ikony ceramiczne, które stanowią główny element scenograficzny tego przedstawienia. Opowieść o Henochu jest pretekstem do głębszej refleksji nad najważniejszymi problemami moralnymi. Temat ten traktowany jest jako ważny mit naszej kultury i pasjonujący przekaz niezwykłych przygód patriarchy Henocha: od wizji aniołów, którzy go porywają do tronu Bożego, gdzie otrzymuje wgląd w księgi
niebiańskie, aż po scenę pouczenia ludzi przez Najwyższego na temat tajemnic świata.
opracowanie tekstu i scenografia: Jerzy Łazewski
opieka artystyczna: Szczepan Szczykno
kostiumy: Hanna Mrozowska
konsultacje naukowe i artystyczne: prof. Paweł Janiszewski, Anna Wszyndybył
występuje: Jerzy Łazewski
O artyście
Jerzy Łazewski - absolwent Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie, a gdzie obecnie wykładowcą. Pracuje zarówno w teatrze jak i przed kamerą. Ważniejsze role to: Orcio w Nie-Boskiej komedii Z. Krasińskiego, reż. M. Prus; Książę Myszkin w Czterech komediach równoległych wg F. Dostojewskiego reż. J. Grzegorzewski; Konrad w La Bohème wg Wyzwolenia St. Wyspiańskiego, reż. J. Grzegorzewski; Telemak w Powrocie Odysa St. Wyspiańskiego, reż. Sz. Szczykno; Peter w Zabawnych grach wg Funny games P. Heneken reż. A. Sajnuk; Ksiądz Piotr/ Guślarz w Dziadach A. Mickiewicza reż. Sz. Szczykno; Szaman i Anhelli w Anhellim J. Słowackiego reż. Sz. Szczykno; Jezus w filmie Faustyna reż. J. Łukaszewicz; Henrich von Kleist w filmie Drugi brzeg, reż. M. Łazarkiewicz; Don Carlos w Don Carlosie F. Schillera, reż. L. Adamik; Kleant w Chorym z urojenia Moliera reż. K. Lang; Richard w Pająku H. Eversa reż. M. Treliński. Seriale : Żegnaj Rockeffeler, Magda M, Boża podszewka, Na dobre i na złe, Plebania, Barwy szczęścia. Zdobył pierwszą nagrodę na WROSTIA za monodram Dwa razy dwa cztery, czyli wszystko, co piękne i wzniosłe wg opowiadań F. Dostojewskiego. W 2017 stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dziedziny teatru. W ramach stypendium zrealizował autorski spektakl Siedem nieb patriarchy Henocha. Autor trzech książek z dziedziny dykcji. Należy do grupy artystycznej Nowa Ikona, w ramach której uczestniczył w wielu wystawach w kraju i zagranicą. Głównie zajmuje się rysunkiem i rzeźbą ceramiczną.
Teatr Druga Strefa - Foyer | Wernisaż 2 lutego 2023 | Wystawa od 2 lutego do 23 kwietnia 2023
Uwaga
Wernisaż rozpoczynamy pokazem spektaklu Siedem nieb patriarchy Henocha o godz.20.00 - prosimy o punktualne przybycie na wydarzenie.
Wstęp wolny!
Jeśli masz ochotę to wesprzyj naszą działalność dowolną kwotą - kupując bilet cegiełke na wydarzenie!
Bilety
CEGIEŁKA NA TEATR
Dziękujemy za wsparcie!
Płać, ile chceszSprzedaż zakończona
Suma
0,00 zł