top of page

sob., 03 gru

|

Teatr Druga Strefa

FRAU MIT AUTOMAT | Spektakl Teatru „Kryły Chałopa”

Frau Mit Automat to głęboko autobiograficzny dramat, podzielony na kilka części i przedstawiający różne tożsamości kobiety: Żony, Matki, Kochanki, Ofiary, Furii.

Sprzedaż biletów została zakończona
Zobacz inne wydarzenia
FRAU MIT AUTOMAT | Spektakl Teatru „Kryły Chałopa”
FRAU MIT AUTOMAT | Spektakl Teatru „Kryły Chałopa”

Czas i lokalizacja

03 gru 2022, 20:00

Teatr Druga Strefa, Magazynowa 14A, 02-652 Warszawa

O wydarzeniu

Tekst bazuje na doświadczeniach pokolenia autorów, dorastającego w latach 90. XX w. po rozpadzie ZSRR, a także na refleksji „co to znaczy być kobietą”. Nawiązuje do innych źródeł literackich i ideologicznych (tragedii O. Wilde’a Salome, monografii białoruskiej socjolożki i badaczki Anny Szadriny, książki S. Smirnowa Twierdza Brzeska, poezji białoruskiej artystki Mariny Napruszkiny, artykułu Joana Ringelheima Women and the Holocaust: A Reconsideration of Research (Kobiety i Holokaust: rewizja badań).

Solidarność między kobietami, potrzeba ochrony i troski o innych tworzą nowy kontekst dla kobiecych historii, losów i instynktu przetrwania w obecnym białoruskim reżimie opresyjnym. W epilogu zeznania kobiet z lat 40. XX w. konfrontowane są z niemal identycznymi zeznaniami współczesnych kobiet z Aresztu Śledczego Okrestina i innych białoruskich więzień. Spektakl ma silny polityczny i krytyczny wydźwięk – nie tylko w kontekście białoruskiej twardej walki o demokrację, ale także w kontekście globalnego ruchu #MeToo. Tekst daje wgląd w intymność autorki, w sferę prywatną (wspomnienia mężczyzn, którzy w różnych formach zdominowali ją w życiu osobistym; okropna pamięć o przemocy wobec niej w okresie dorastania, kontrowersyjne doświadczenie macierzyństwa pod presją społeczną), łączy doświadczenia kobiet w przeszłości i teraz.

Spektakl jest artystycznym wkładem w dyskurs o równości płci i stawia pytania, które niekoniecznie ograniczają się do kontekstu białoruskiego. Każda scena reprezentuje różne rodzaje poetyki i gatunków teatralnych: opera, stand up, teatr lalek, teatr dokumentalny. Występowi towarzyszy muzyka na żywo skomponowana i wykonana przez jedną z najlepszych białoruskich kompozytorek  Olgę Podgaiską.

Reżyseria: Aksana Haiko

Tekst: Aksana Haiko, Locha Czykanas

Występują:  Aksana Haiko, Swiatłana Haidalionak

Muzyka: Olga Podgaiskaya

Scenografia: Swieta Husakowa

Video: Swieta Husakowa, Karina Baratowa

Dźwięk, światło: Witalii Appow

Foto: Piotr Nykowski

Teatr Kryły Chałopa (w latach 2001-2011 – Brzeski Wolny Teatr) powstał w 2001 roku. Misją teatru jest krytyczne spojrzenie w formie performatywnej na problemy społeczne.W latach 2001-2021 teatr zrealizował kilkanaście performatywnych akcji ulicznych, 15 spektakli (w tym 5 spektakli ulicznych). Spektakle były prezentowane na ponad 50 międzynarodowych festiwalach w Polsce, Rosji, Ukrainie, Białorusi, Danii i Francji. Aktorzy teatru przeprowadzili szereg warsztatów w Białorusi, USA, Polsce, Francji, Ukrainie i Litwie. Od 2016 r. Teatr Kryły Chałopa prowadzi Szkołę Sztuki Kolektywnej, do której co roku rekrutuje w Brześciu amatorów do studia teatralnego. Teatr zajmuje się nie tylko tworzeniem spektakli, lecz także organizuje wystawy, pokazy filmowe, spotkania i inne inicjatywy kulturalne, prowadzi bibliotekę teatralną, zajmuje się wymianą doświadczeń z teoretykami i praktykami teatru z Białorusi i zagranicy. W 2014 r. Teatr otworzył w Brześciu Przestrzeń KX, która działa jako teatr, galeria oraz miejsce przeznaczone dla organizacji wydarzeń kulturalnych.

Spektakl grany w języku rosyjskim z polskimi napisami 

Czas trwania 95 minut | Kategoria wiekowa 15+

#odkryjteatrnanowo #różnorodność

#discovertheateragain #diversity

Działaność Teatru Druga Strefa współfinansuje Miasto st. Warszawa

Bilety

  • BILET WSTĘPU

    MIEJSCA NIENUMEROWANE

    40,00 zł
    Wyprzedane

To wydarzenie jest wyprzedane

Udostępnij to wydarzenie

bottom of page