top of page

sob., 02 gru

|

Teatr Druga Strefa

MACBETH | Divadlo Kontra

Spektakl w ramach projektu #PolacyRobiąTeatr #PolkiRobiąTeatr

Sprzedaż biletów została zakończona
Zobacz inne wydarzenia
MACBETH | Divadlo Kontra
MACBETH | Divadlo Kontra

Czas i lokalizacja

02 gru 2023, 19:00 – 20:05 CET

Teatr Druga Strefa, Magazynowa 14A, 02-652 Warszawa

O wydarzeniu

MACBETH | Divadlo Kontra

W naszym spektaklu nie ma króla Duncana, nie ma Banqua, Macduffa, nie ma  nawet Lady Makbet. Jest tylko tytułowy bohater. Człowiek, który cierpi.  Cierpi, bo identyfikuje się ze stworzonym przez jego umysł fałszywym  ego i jego historią. Czy rzeczywiście jest mordercą, czy też zdarzenia,  które odgrywa są tylko projekcją jego umysłu? Cierpienie stwarza jednak  możliwość przebudzenia. Czy mu się uda? Czy miecz przetnie iluzję? Czy  Makbet przebudzi się do stanu świadomości? Czy wyzwoli się z władzy  umysłu, zamieni opór na akceptację i odnajdzie swoje prawdziwe "ja" -  Istnienie? Adaptacja inspirowana naukami Eckharta Tolle i jego książką "Potęga Teraźniejszości".  

Divadlo  Kontra założone zostało w styczniu 2007 przez Klaudynę Rozhin, polską  reżyserkę i tłumaczkę od lat żyjącą w Anglii, oraz słowackiego aktora  Petra Čižmára. Od 2007 roku zagrało w sumie ponad 2000 przedstawień nie  tylko w Słowacji, ale także w Polsce, Czechach, Niemczech i Wielkiej  Brytanii, zdobywając liczne nagrody, w tym dwukrotnie prestiżową nagrodę  DOSKY - Ulubiony Teatr Sezonu (2018 & 2019).

Klaudyna Rozhin – reżyser, tłumacz, pedagog, współzałożyciel i dyrektor artystyczny Divadla Kontra. Absolwentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i University of Hull, Wielka Brytania. Od ponad 25 lat mieszka w Wielkiej Brytanii, gdzie związana była z wieloma teatrami m.in Plymouth Theatre Royal, Royal National Theatre, Bristol Old Vic i Bath Theatre Royal, a także z uniwersytetami i uczelniami artystycznymi. Współpracowała również z GITIS Scandivania w Danii i Ośrodkiem Praktyk Teatralnych Gardzienice Włodzimierza Staniewskiego. Ma w swoim dorobku wielokrotnie nagradzane realizacje sztuk Williama Shakespeare’a, Samuela Becketta, Sama Sheparda, Martina McDonagha, Marka O’Rowe’a, Conora McPhersona, Endy Walsha, Marie Jones, Rona Hutchinsona, Nicka Reeda, Willy’ego Russella, a także Marka Koterskiego, Witolda Gombrowicza, Sławomira Mrożka, Tadeusza Różewicza i Bernarda-Marii Koltesa.

Peter Čižmár - współzałożyciel, główny aktor i spiritus movens Divadla Kontra, aktor Państwowego Teatru w Koszycach. Laureat licznych nagród w Słowacji i za granicą m.in. 3 prestiżowych nagród słowackich krytyków DOSKY: Wydarzenie Sezonu 2007 za Howie i Rookie i Teatr Sezonu 2018 i 2019 dla Divadla Kontra, nagrody Prekvapenie Novej Dramy na festiwalu Nova Drama 2007 w Bratysławie za kreację w Howie i Rookie; Głównych Nagród Aktorskich na festiwalach: Albamono w Albanii za Makbeta (2017) i Kopriva w Czechach za Kamienie w kieszeniach (2010) i Hamleta (2012), Nagrody Publiczności za Kobietę w czerni (Kopriva 2014), Nagrody Miasta Wrocławia na festiwalu WROSTJA 2015 za Makbeta, Nagrody dla Najlepszego Duetu za Kamienie w kieszeniach na festiwalu Sankryza 2018 na Litwie, oraz 3 Złotych Czaszek i Złotego Wyróżnienia na 17. i 21. Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku za Hamleta.

Przekład: Zora Jesenska

Wykonanie: Peter Čižmár

Adaptacja, scenografia i reżyseria: Klaudyna Rozhin

Spektakl grany w języku słowackim.

Spektakl pokazywany w ramach cyklu #Polacyrobiąteatr #Polkirobiąteatr

Teatr Druga Strefa jedyny teatr w Polsce od 2018 roku cyklicznie  prezentuje spektakle robione przez Polskie artystki i Polskich artystów -   mieszkających na stałe poza Polską.

Spektakl jest pokazywany dzięki wsparciu finansowym Miasta st. Warszawa

Czas trwania 65 minut | Kategoria wiekowa 15+

Udostępnij to wydarzenie

bottom of page