top of page

czw., 30 lis

|

Teatr Druga Strefa

MIĘDZY ŚWIATAMI | OFF Theater Zigarre

Spektakl w ramach projektu #PolacyRobiąTeatr #PolkiRobiąTeatr

Rejestracja jest zamknięta
Zobacz inne wydarzenia
MIĘDZY ŚWIATAMI | OFF Theater Zigarre
MIĘDZY ŚWIATAMI | OFF Theater Zigarre

Czas i lokalizacja

30 lis 2023, 19:00 – 20:15

Teatr Druga Strefa, Magazynowa 14A, 02-652 Warszawa, Polska

O wydarzeniu

MIĘDZY ŚWIATAMI | OFF Theater Zigarre

Jest rok 1989. Tysiące obywateli NRD ucieka przez Pragę i Węgry do RFN, jednak Ellen Schernikau wsiada do pociągu i jedzie w przeciwnym kierunku. Wraca do swojej ojczyzny po 23 latach. Tam składa wniosek o przyznanie jej obywatelstwa NRD, które otrzymuje w październiku 1989. Pięć tygodni później kraj jej tęsknoty przestaje istnieć. Dlaczego wróciła? Dlaczego zdecydowała się opuścić ten tzw. “wolny świat” i wrócić do państwa, w którym panował reżim? Odpowiedzi udziela niejako historia drugiej bohaterki - Natalii. Jej opowieść zaczyna się w dzisiejszych czasach, a kończy się w roku 2001, kiedy to jako młoda dziewczyna dopiero sobie wyobraża, czym może być emigracja. Doświadczenia Ellen Schernikau (jej literackie alter ego w sztuce to Irene Binz) to bowiem nie tylko historia z odległych czasów. Można znać język i kulturę miejsca swojej emigracji, a mimo wszystko ma się wrażenie, że bije się głową w mur. Spektakl „Między światami” koncentruje się na problematyce konfrontacji Wschodu z Zachodem. Z jakimi schematami myślowymi mimo zmieniających się warunków politycznych i ekonomicznych mamy do czynienia, gdy spotykają się ludzie pochodzący z tych dwóch biegunów?

Historia Irene Binz w opraciu o książkę Ronalda M. Schernikau „Irene Binz. Befragung”. Historia Natalii na bazie doświadczeń współczesnych migrantów w dzisiejszych Niemczech.

Zofia Delest - Urodzona w 1982 w Łodzi. Magister germanistyki (Uniwersytet Łódzki i Otto von Guericke Universität w Magdeburgu), M.Sc profesjonalnej komunikacji międzykulturowej (Clark University). Mieszka obecnie w Brunszwiku. Tłumaczka, dziennikarka mediów polonijnych (min.w hanowerskim radio Flora), artystka, aktywistka. Założycielka migranckiego teatru offowego „Zigarre” tworzącego spektakle zaangażowane społecznie. Współpracuje blisko z KULT Theater w Brunszwiku. Aktywnie działa na rzecz zbliżania do siebie różnych kultur.

Autorka: Zofia Delest 

Wykonanie: Zofia Delest 

Reżyseria niemieckojęzycznej wersji: Beata Cholewa – Mazurowska, Zofia Delest 

Opracowanie polskojęzycznej wersji: Zofia Delest 

Głosy z off’u: Impreza: Kamila Tomaszewska, Sylwester Barszczyński, Zofia Delest Wiadomości: Izabela Nawrat (dziennikarka Polenflug Neo)

Spektakl pokazywany w ramach cyklu #Polacyrobiąteatr #Polkirobiąteatr

Teatr Druga Strefa jedyny teatr w Polsce od 2018 roku cyklicznie   prezentuje spektakle robione przez Polskie artystki i Polskich artystów  -   mieszkających na stałe poza Polską.

Czas trwania 75 minut | Kategoria wiekowa 15+

Działalność Teatru Druga Strefa współfinansuje Miasto stołeczne Warszawa

Udostępnij to wydarzenie

bottom of page