top of page

sob., 28 paź

|

Warszawa

UNE PETITE HYSTÉRIE | performance Anna Paszek

Dwa wieczory z Anną Paszek

UNE PETITE HYSTÉRIE | performance Anna Paszek
UNE PETITE HYSTÉRIE | performance Anna Paszek

Data wydarzenia

28 paź, 19:00 – 20:00 CEST

Warszawa, Magazynowa 14A, 02-652 Warszawa, Polska

O wydarzeniu

UNE PETITE HYSTÉRIE | performance

Une petite hystérie" to  trzyczęściowy performance traktujący o histerii - zjawisku medycznym,  społecznym i kulturowym, które na dobre zniknęło z rejestru chorób  psychicznych dopiero pod koniec XX wieku. Za twórcę terminu uznaje się  Hipokratesa, który uważał, że jest to choroba „wędrującej macicy” (od  gr. hystera). 

Michael Foucault powiedział kiedyś, że „histerycy są prawdziwymi bojownikami anty-psychiatrii.”  Co miał na myśli? Prawdopodobnie to, że w histerii krył się olbrzymi  potencjał wywrotowy, obnażania słabości i hipokryzji systemu władzy,  przez który została ona wymyślona. Innymi słowy jego rozbrojenia poprzez  to, że wymykała się wszelkiej naukowej kategoryzacji. Za histeryczkę  można było uznać każdą kobietę, która nie wpisywała się w powszechnie  obowiązujący podział ról.

Performance  przywołuje postaci trzech kobiet, w tym jednej z najbardziej znanych  buntowniczek i „histeryczek” Idy Bauer (pseudonim Dora). To u niej  Zygmunt Freud zdiagnozował w 1900 r. tzw. „małą histerię" i  bezskutecznie leczył przez siedem tygodni.

Histeria była niejednokrotnie manifestacją niezależności, siły i niezgody na zastany porządek społeczny.

Anna Paszek urodzona  w 1983 r. Artystka live art, performerka, absolwentka MA Live Art na  QMUL w Londynie, uczestniczka licznych międzynarodowych warsztatów i  festiwali, z wykształcenia lingwistka i adwokatka. Entuzjastka nowych  technologii. W ramach praktyki artystycznej zajmuje się zagadnieniami  wspólnotowości, sprawiedliwości, systemów władzy i kontroli, w  szczególności, w jaki spoób oddziałują na grupy słabsze. W pracy z  ciałem wykorzystuje przede wszystkim tekst, głos i storytelling. Określa  siebie jako feministkę nieoczywistą w przestrzeniach, które nie uchodzą  za feministyczne, mama Idy.

Czas trwania 60 minut | Kategoria wiekowa 15+

Działalność Teatru Druga Strefa współfinansuje Miasto st. Warszawa

Bilety

Cena

Liczba

Suma

 • BILET WSTĘPU

  Od 25,00 zł do 35,00 zł

  Zakończenie sprzedaży

  28 paź, 18:55 CEST

  Od 25,00 zł do 35,00 zł

  Opcja cenowa
  Cena
  Liczba
  Suma

  NORMALNY

  35,00 zł

  35,00 zł

  0

  0,00 zł

Suma

0,00 zł

Powiedz o nas znajomym

bottom of page